Το μήλο της Έριδας

Το μήλο της Έριδας

Το μήλο της Έριδας

ΙΣΤΟΡΙΑ  Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Ενότητα 5. Ο Τρωικός πόλεμος

Καλώς ήρθατε στο μάθημα “Το μήλο της Έριδας” από την 5η ενότητα της Ιστορίας Γ΄ Δημοτικού! Σε αυτή τη σελίδα θα γνωρίσουμε την αφορμή του Τρωικού Πολέμου, τη διαμάχη των τριών θεών και την απόφαση του Πάρη. Παρέχουμε πλούσιο οπτικό υλικό με βίντεο αφήγησης, σχεδιάγραμμα, παρουσίαση του  μαθήματος, διαδραστικές ασκήσεις εξάσκησης, φύλλα εργασίας και όλες τις λύσεις για το Βιβλίο Μαθητή και το Τετράδιο Εργασιών για 100% εμπέδωση!

&&&&&&&&&&

ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ

Το μήλο της Έριδας

Μαθαίνουμε κι αλλιώς

@Mathainoume_ki_alliws

&&&&&&&&&&

Το μήλο της Έριδας. ΙΣΤΟΡΙΑ  Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. Ενότητα 5. Ο Τρωικός πόλεμος

GPITRAL5 Εκπαιδευτική κουλτούρα και ηλεκτρονική μάθηση για παιδιά
@GPITRAL5-εκπαίδευση-πολιτισμός

&&&&&&&&&

ΩΡΑΙΑ ΕΛΕΝΗ - ΠΑΡΗΣ

1. Το μήλο της Έριδας

ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

©atheo.gr

Πάτησε στις εικόνες

ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ. Το μήλο της Έριδας. ΙΣΤΟΡΙΑ  Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. Ενότητα 5. Ο Τρωικός πόλεμος

ΠΗΓΗ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

&&&&&&&&&&

Το μήλο της Έριδας

Παρουσίαση του μαθήματος

©Άγγελος Χαραλάμπους

Πάτησε στην εικόνα

Το μήλο της Έριδας. Παρουσίαση του μαθήματος. ΙΣΤΟΡΙΑ  Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. Ενότητα 5. Ο Τρωικός πόλεμος

ΠΗΓΗ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

&&&&&&&&&&

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ-ΕΞΑΣΚΗΣΗ

Το μήλο της Έριδας

©Vickykatr

ΠΗΓΗ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

&&&&&&&&&

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ-ΕΞΑΣΚΗΣΗ

Το μήλο της ‘Εριδας

©Anastasiatsiouni

ΠΗΓΗ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

&&&&&&&&&&

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ-ΕΞΑΣΚΗΣΗ

©atheo.gr

Πάτησε στην εικόνα

1. Το μήλο της Έριδας – Αρβανιτίδης Θεόδωρος – Κεντρικό

ΠΗΓΗ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

&&&&&&&&&&

ΕΞΑΣΚΗΣΗ

Το μήλο της ‘Εριδας

©ioannaSp

Πάτησε στην εικόνα

ΕΞΑΣΚΗΣΗ. Το μήλο της Έριδας. ΙΣΤΟΡΙΑ  Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. Ενότητα 5. Ο Τρωικός πόλεμος

ΠΗΓΗ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

&&&&&&&&

ΕΞΑΣΚΗΣΗ

Ενότητα 5η

Ο Τρωικός πόλεμος

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Quiz

©atheo.gr

Πάτησε στην εικόνα

Ο ΤΡΩΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ, Επανάληψη – Quiz – Αρβανιτίδης Θεόδωρος – Κεντρικό

ΠΗΓΗ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

&&&&&&&&&&&

Βιβλίο Μαθητή: ΛΥΣΕΙΣ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

©taexeiola

Πάτησε στην εικόνα

Ιστορια Γ Δημοτικου Λυσεις Βιβλιου Απαντησεις

ΠΗΓΗ -ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

&&&&&&&&&

Τετράδιο Εργασιών: ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

©taexeiola

Πάτησε στην εικόνα

Ιστορία Γ΄ Δημοτικού Τετράδιο Εργασιών Λύσεις Απαντήσεις

ΠΗΓΗ -ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

&&&&&&&&&

teagher

Για τις απαντήσεις – λύσεις στα βιβλία του Δημοτικού

Πάτησε στην εικόνα

απαντήσεις - λύσεις στα βιβλία του Δημοτικού

#teagher​​, #ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ , ​​ #ΜΑΘΗΜΑΤΑ​​, Το teagher είναι ένα εκπαιδευτικό κανάλι που βοηθάει τους μαθητές του δημοτικού σχολείου. Λύσεις και απαντήσεις στα βιβλία του μαθητή. Λύσεις και απαντήσεις στα τετράδια εργασιών. Αναλύσεις των ποιημάτων των σχολικών βιβλίων. Αναγνώσεις των κειμένων του μαθήματος της Γλώσσας. Γραμματικοί και συντακτικοί κανόνες. Περιλήψεις και περιγραφές, -…………………………………

ΠΗΓΗ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

&&&&&&&&&&&&&&

©teagher

https://www.youtube.com/watch?v=GJ9bhxyWphU&list=PLAtpyqoorX5Ww8vYLJ3xk2c1pspbEBfmO

Escape to the most soul-soothing locations in Greece. 🇬🇷✨ A 24-minute journey through the crystal waters of Livadeia, the maritime charm of Galaxidi, the mystical energy of Delphi, and the golden sands of Kourouta. We also travel to the wild beauty of Serifos and the scenic streets of Arachova. 🏛️🌊🏔️ Perfect for relaxation, study, or just dreaming of your next Greek adventure. 🌿🎶 Timestamps

Τα μέρη που θα δείτε:

📍 Πηγές Κρύας (Springs of Krya, Livadeia)

📍 Γαλαξίδι (Galaxidi)

📍 Δελφοί (Delphi)

📍 Κουρούτα (Kourouta Beach)

📍 Σέριφος (Serifos Island)

📍 Αράχωβα (Arachova)

📍 Γαλαξίδι & Δελφοί (Encore)

ΠΗΓΗ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

&&&&&&&&&&&&&&&

©teagher

https://www.youtube.com/watch?v=GJ9bhxyWphU&list=PLAtpyqoorX5Ww8vYLJ3xk2c1pspbEBfmO

MONEMVASIA – Ένα ταξίδι στο “Πέτρινο Καράβι” από τον teagher.
Μια μοναδική περιήγηση στην ιστορική καστροπολιτεία της Μονεμβασιάς, μέσα από τα μάτια του teagher. Ανακαλύψτε τη μαγεία της Άνω και Κάτω Πόλης, το παραθαλάσσιο Portelo, την εμβληματική Πλατεία της Χρυσαφίτισσας και τους ιστορικούς ναούς της Αγίας Σοφίας και της Παναγίας Οδηγήτριας.
Τα πλάνα ντύνονται μουσικά με τις ατμοσφαιρικές μελωδίες του Quincas Moreira, με το κομμάτι “The End” να προσδίδει μια κινηματογραφική αίσθηση γαλήνης και νοσταλγίας στο οδοιπορικό μας. Απολαύστε τη Μονεμβασιά, ένα από τα πιο όμορφα μέρη της Ελλάδας, με την κατάλληλη μουσική υπόκρουση.

&&&&&&&&&&&&&&

ΠΗΛΙΟ – ΒΟΛΟΣ

Οδοιπορικό στο Βουνό των Κενταύρων

©teagher

https://www.youtube.com/watch?v=GJ9bhxyWphU&list=PLAtpyqoorX5Ww8vYLJ3xk2c1pspbEBfmO

Ένα οδοιπορικό στο βουνό των Κενταύρων, με πρωταγωνιστή το ιστορικό τρενάκι του Πηλίου. Η λίστα αυτή αποτυπώνει τη μαγεία μιας από τις στενότερες σιδηροδρομικές γραμμές στον κόσμο (μόλις 60 εκατοστά).
Highlights της λίστας:
  • Το Τρενάκι του Πηλίου («Μουτζούρης»): Πλάνα από την αναχώρηση στα Άνω Λεχώνια και την άφιξη στον γραφικό σταθμό των Μηλεών. Θα δείτε την εντυπωσιακή χειροκίνητη περιστροφή της μηχανής και το τρένο να διασχίζει τις καταπράσινες πλαγιές.
  • Αρχιτεκτονικά Μνημεία: Η περίφημη μεταλλική γέφυρα Ντε Κίρικο (γέφυρα Ταξιάρχη), όπου το τρένο στρίβει σε καμπύλη πάνω σε ευθεία γέφυρα, και η λίθινη πεντάτοξη γέφυρα στο Καλόρεμα.
  • Μηλιές: Περιήγηση στον ιστορικό σταθμό, τον Ναό Παμμεγίστων Ταξιαρχών με τον «κρυφό» του χαρακτήρα και τα πέτρινα καλντερίμια που οδηγούν στην πλατεία.
  • Πορταριά & Άφυσσος: Η θέα από το «Μπαλκόνι του Πηλίου» στην Πορταριά και οι παραθαλάσσιες ομορφιές της Μαγνησίας.
Μια συλλογή με την ανυπέρβλητη φύση του Πηλίου, μέσα από τα μάτια του teagher.

&&&&&&&&&&&&&&

ΝΑΥΠΛΙΟ

Περιήγηση στην Πρώτη Πρωτεύουσα της Ελλάδας

https://www.youtube.com/watch?v=BYGW0EDBv1Y&list=PLAtpyqoorX5VieQQqHzXViUnzMpCL8NNV

Καλώς ήρθατε σε ένα οδοιπορικό στην καρδιά της Αργολίδας. Η λίστα αυτή προσφέρει μια μοναδική ξενάγηση στο ιστορικό Ναύπλιο, συνδυάζοντας την εντυπωσιακή αρχιτεκτονική με την αύρα της θάλασσας.
Τι θα δείτε σε αυτή τη συλλογή:
  • Μπούρτζι: Το εμβληματικό ενετικό φρούριο που δεσπόζει πάνω στο νησάκι των Αγίων Θεοδώρων, με πλάνα που αναδεικνύουν το “Castello dello Soglio”.
  • Παλαμήδι: Η ανάβαση στο ιστορικό κάστρο με τη συγκλονιστική θέα σε όλο τον Αργολικό κόλπο.
  • Παλιά Πόλη: Περιήγηση στα γραφικά σοκάκια, την Πλατεία Συντάγματος και τον ανδριάντα του Κωνσταντίνου Κανάρη.
  • Nafplio City Tour: Μια βόλτα στην πόλη με το τουριστικό τρενάκι, περνώντας από τα πιο σημαντικά αξιοθέατα και ιστορικά κτίρια.
Μια ολοκληρωμένη ματιά στο “Napoli di Romania”, μέσα από τον φακό του teagher.

ΠΗΓΗ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

&&&&&&&&&&&&&&

@teagher          #teagher

#teagher​​, #ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ , ​​ #ΜΑΘΗΜΑΤΑ​​, Το teagher είναι ένα εκπαιδευτικό κανάλι που βοηθάει τους μαθητές του δημοτικού σχολείου. Λύσεις και απαντήσεις στα βιβλία του μαθητή. Λύσεις και απαντήσεις στα τετράδια εργασιών. Αναλύσεις των ποιημάτων των σχολικών βιβλίων. Αναγνώσεις των κειμένων του μαθήματος της Γλώσσας. Γραμματικοί και συντακτικοί κανόνες. Περιλήψεις και περιγραφές, -…………………………………

&&&&&&&&&&&&&&

Το μήλο της Έριδας – Το μήλο της Έριδας

Για να δείτε όλο το υλικό για την Γλώσσα  Γ΄  Δημοτικού   πατήστε ➡️   εδώ.

Για να δείτε όλο το υλικό για τα Μαθηματικά  Γ΄  Δημοτικού   πατήστε ➡️   εδώ.

Για να δείτε όλο το υλικό για την Ιστορία  Γ΄  Δημοτικού   πατήστε ➡️   εδώ.

Για να δείτε όλο το υλικό για την Μελέτη Περιβάλλοντος  Γ΄  Δημοτικού   πατήστε ➡️   εδώ.

Για να δείτε  το υλικό για τα Θρησκευτικά  Γ΄  Δημοτικού   πατήστε ➡️   εδώ.

Για τα μαθήματα όλων των τάξεων του Δημοτικού σχολείου πατήστε ➡️  εδώ

 

Το μήλο της Έριδας – Το μήλο της Έριδας

Μικροί μου φίλοι, εκπαιδευτικοί, γονείς και κηδεμόνες σε αυτήν την σελίδα του ΚΑΛΙΤΣΑ θα βρείτε: βίντεο με την αφήγηση του μαθήματος, σχεδιάγραμμα, φύλλα εργασίας με επαναληπτικά και test, εμπεδωτικές ασκήσεις και διαδραστικά παιχνίδια, για το μάθημα Το μήλο της Έριδας από την Ενότητα 5. Ο Τρωικός πόλεμος   του βιβλίου ΙΣΤΟΡΙΑ  Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ .

Επίσης μπορείτε να κάνετε εξάσκηση σε αυτά που μάθατε, με διαδραστικά παιχνίδια Βεβαίως έχετε την δυνατότητα να δείτε  και όλες τις λύσεις και τις απαντήσεις των βιβλίων του μαθητή και εργασιών του βιβλίου ΙΣΤΟΡΙΑ  Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.                   

Τέλος, αν θέλετε να χαλαρώσετε μπορείτε να απολαύσετε την Ελλάδα μας μεσα από βίντεο, με μουσική, του @teagher   (στο τέλος της σελίδας).

 

Το μήλο της Έριδας – Το μήλο της Έριδας

Δε έχω και δε διεκδικώ κανένα δικαίωμα από όσους συντέλεσαν έμμεσα στην δημιουργία αυτής της σελίδας, καθώς και όλης της ιστοσελίδας Kalitsa.com.  Οφείλω να τους ευχαριστήσω. 

Να ευχαριστήσω, επίσης,  αυτούς που έχουν πνευματικά δικαιώματα που αφορούν τα βίντεο, τις εργασίες, τις ασκήσεις, τα διαδραστικά παιχνίδια και εν γένει όσους έχουν “συμμετοχή” σε αυτή την προσπάθεια.

Να τονίσω ότι από όλους τους “συμβαλλόμενους” σε αυτή την προσπάθεια δεν έχω και δε διεκδικώ κανένα δικαίωμα.

Αποποίηση: Οι εργασίες,  που δεν είναι δημιούργημά μου, δεν προορίζονται για παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων και φυσικά δεν είμαι κύριος πνευματικών δικαιωμάτων.

Όροι χρήσης: Επιτρέπεται η ενσωμάτωση της σελίδας ή εργασιών αυτών με αναφορά στην αντίστοιχη πηγή.

Απαγορεύεται το κατέβασμα και η χρήση αποσπασμάτων ή ολόκληρων εργασιών χωρίς  άδεια από τους έχοντες τα πνευματικά δικαιώματα αυτών.

Προσβλητικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται.

Το μήλο της Έριδας – Το μήλο της Έριδας

 




One comment on “Το μήλο της Έριδας

  1. Ελπίζω να σας αρέσει η ιστοσελίδα μου.
    Αν σας αρέσει μπορείτε να κάνετε like, σχόλια και ΕΓΓΡΑΦΗ!
    Να ξέρετε ότι στην ιστοσελίδα μου θα βρείτε:
    -Λύσεις και απαντήσεις στα βιβλία του μαθητή.,
    -Λύσεις και απαντήσεις στα τετράδια εργασιών.,
    -Θεωρία, Το μάθημα συγκεντρωτικά, εξάσκηση,
    -Ασκήσεις, προβλήματα, Επαναληπτικά, ανακεφαλαιωτικές ασκήσεις, test,
    -Σχεδιαγράμματα, ιστορικές γραμμές, χρονολογικούς πίνακες,
    -Αναλύσεις των ποιημάτων των σχολικών βιβλίων.,
    -Αναγνώσεις των κειμένων του μαθήματος της Γλώσσας,
    -Γραμματικοί και συντακτικοί κανόνες.,
    -Περιλήψεις και περιγραφές,
    -animation, ταινίες μικρού μήκους,
    -E-BOOKS, ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΨΗΦΙΑΚΗ ΜΟΡΦΗ, ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΑΜΒΛΥΩΠΕΣ,
    …………………….
    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ

Απάντηση